130 kişilik listede Van Vekilleri de var

130 kişilik listede Van vekilleride var

130 kişi, 3 ay içinde Türkiye’ye gelmezse vatandaşlıktan çıkarılacak. Peki, vatandaşlıktan çıkarılacak olan bu kişiler için bundan sonra ne olacak?

Firari durumda olan, FETÖ elebaşı Gülen, HDP’li vekiller Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’de dahil 130 kişi, 3 ay içinde Türkiye’ye gelmezse vatandaşlıktan çıkarılacak.

Peki, Türkiye’ye dönmedikleri takdirde vatandaşlıktan çıkarılacak olan bu kişiler için bundan sonra ne olacak?

İçişleri Bakanlığı, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, HDP’li Sarıyıldız ve Hezer’in de aralarında olduğu 130 ismin 3 ay içinde Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılacağını açıkladı.

130 kişiyi kapsayan ilanı, Resmi Gazete’de yayımlandı. İlanın Resmi Gazetede yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri takdirde bu kanun hükümlerine göre vatandaşlıklarının kaybettirileceği bildirildi.

-HDP’LİLERDE VAR
Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda, haklarında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve eski BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de bulunuyor. İki vekilin devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin dosyalar TBMM’de görüşülüyor.

-İADEYE ENGEL TEŞKİL ETMİYOR
Ceza hukukçusu Prof.Dr. Ersan Şen, 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılabilmesini yorumladı.
Şen, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunmasının iadesine bir engel teşkil etmediğini vurguladı. Şen, “Türkiye ben bunları Türk vatandaşı olarak dolaştırmam kardeşim diyor. Türkiye doğru diyor. Bu alınan karar aslında iadeyi sağlamak için zorlayıcı bir tedbirdir. Türkiye diyor ki gel üç ay içinde aklanma hakkını kullan” dedi.

-ASLA ÜLKEYE GİREMEYECEKLER
Vatandaşlıktan çıkarılan kişiler bu karara karşı, Danıştay’a başvurarak dava açabilecekler. Vatandaşlıktan çıkarılan kişilerin adına kayıtlı menkul ve gayrimenkul tüm mallar Hazine tarafından tasfiye edilecek.

-AİLELERİNİ ETKİLEMİYOR
Mal varlığının terörün finansmanı için kullanıldığı belirlenirse, ilişkin bedel kişiye ödenmeyecek. Vatandaşlıktan çıkarılan kişiler, bir daha Türk Vatandaşı olamayacak. Çıkarma işlemi, bu kişiler hakkında devam eden soruşturma, dava veya yakalama kararı gibi adli süreçleri etkilemeyecek. Vatandaşlıktan çıkarılmış olmaları iade taleplerine engel olmayacak. Karar bu kişilerin eşleri ve çocuklarının vatandaşlığını etkilemeyecek.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van’da polene dikkat!

Van’da polene dikkat!

Van Büyükşehir Belediyespor'un teknik direktörü belli oldu

Van Büyükşehir Belediyespor’un teknik direktörü belli oldu