Bakan Avcı: Van’da Urartu Uygarlık Müzesi’ni Açacağız

1

Nabi Avcı: Van, Urartu Uygarlığı’nın merkezi. Bu uygarlık için çalışmalarımız sürüyor. Van’da Urartu Uygarlık Müzesi’ni açacağız dedi.

Akşam’dan Şakir Aydın’ın haberine göre: Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, AKM’nin yıkılmasından yerine yapmayı düşündükleri yeni opera binasına, Van’a yapılacak yeni müzeye, Avrupa’nın önemli gazetelerindeki Türkiye’ye yönelik önyargı ve baskıya kadar pek çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Artık ayakta duramıyor
AKM’yi yıkmaktan başka çarelerinin olmadığını vurgulayan Avcı, “AKM, yeniden toparlanacak noktayı çoktan geçmiş. Fiziki olarak ayakta duracak durumda değil. Yani ortada bir zorunluluk var. Biz yıkmazsak bu bina birilerinin üzerine yıkılacak. Burayı yıkıp yerine İstanbul’un ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir opera inşa etmek istiyoruz. İnşa edeceğimiz yapı Taksim’le uyumlu yapı olacak. Bizde yapılar fotoğraf çektirmek amaçlı yapılıyor. Kullanışlılığına dikkat edilmiyor. Bu konuda titiz olacağız” dedi.

Türk uzmanlar yapacak
Avusturya arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Efes Antik Kenti kazılarının durdurulması hakkında bilgi veren Avcı, “Türkiye’de bunu yapabilecek çok iyi üniversiteler, arkeologlar var. Van, Urartu Uygarlığı’nın merkezi. Bu uygarlık için çalışmalarımız sürüyor. Van’da Urartu Uygarlık Müzesi’ni açacağız” dedi.

AVRUPA BASININDA TÜRKİYE BASKISI
Avrupa’da özellikle gazetecilerin üzerinde büyük bir baskı olduğuna dikkat çeken Avcı, şöyle devam etti; ”Örneğin ülkemize Avrupa’dan gazetecileri davet ediyoruz. Bu yolla bazı şeyleri kendi gözleriyle görmelerini istiyoruz. Kendileri de gelmek istiyorlar. Ama bir bakmışsınız söz konusu gazetelerin editörleri muhabirlerine izin vermiyor. Başta Le Monde olmak üzere pek çok gazetede Türkiye yönelik benzer baskı ve ön yargılar var.”

1

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van'daki İşkur İşçilerinden İş Talebi!

Van’daki İşkur İşçilerinden İş Talebi!

Van'da 20 kilo C4 plastik patlayıcı ele geçirildi

Van’da 20 kilo C4 plastik patlayıcı ele geçirildi