Başbakan:Tefecilik yapmayın!, İçinde Van’da Geçiyor

Başbakan Tefecilik yapmayın!, İçinde Van'da Geçiyor

Başbakan Binali Yıldırım Afyonkarahisar’da Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada bankacıları uyararak “Lütfen reel sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın. Gerçek ekonomiye dönün” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Afyonkarahisar’da Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada “FETÖ’cüler için Gerekli hükümler verilecek, cezasını çekecekler. Mağdur söylemlerinin temeli yoktur. Bu da FETÖ’nün ayrı bir algı operasyonudur” dedi.

Ekonomimize zarar veriyorlar
Ekonomik gelişmeler ile ilgili Başbakan, “Bu sene yaşadığımız olaylar nedeniyle büyüme istediğimiz şekilde olmadı. Üç, üç buçuk arasında kapanmasını bekliyoruz yılın. 2017’de 4.4, 2018’de 5, 2019’de 5 şeklinde büyüme tahmin ediyoruz. Büyüme olmayınca ülke kalkınmaz, istihdam olmaz, yeni iş alanları olmaz. Finans çevrelerine söyleyeceğim bir şey var. Türkiye’de sanayide sıkıntı yok. Tecrübe birikimi haddinden fazla. Her türü teknolojiye sahibiz. Ama finansman olarak dış bankalarımızın, dış partnerlerinden kaynaklı bir tereddüt var. Bu haksız bir tereddüt. Aşırı ihtiyatlı hareket ediyorlar, bu da bizim ekonomimize zarar veriyor”

Tefecilik yapmayın
Bankacıları uyaran Yıldırım, “Bankacıları uyarıyorum. Lütfen reel sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın. Gerçek ekonomiye dönün. Yarın bir gün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız, ama geç olacak. Bu akıllı insan işi değil. Yok etmeyi değil, yaşatmayı hedef alın. Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız, ya da bunu size yaptırırız. Dedikodularla hareket etmeyin, yeniden yapılandırmalarda fırsatçılık yapmayın. Ekonomi ile ilgili zerre sıkıntımız yok. Bütün göstergelerimiz en güçlü ülkelerinkinden daha yukarıdadır. Hangi ülkeyi alırsanız alın başka ülkelerin borç oranlarına bakın.

Milli gelirinin 2 katından fazla borcu var. Risk primleri bizimkinden düşük. Cari açığı, bütçe açığı bütün göstergelerde meşhur AB’nin kriterleri diye bir şey kalmadı. Hepsi darma duman oldu. Sizin kazanmanız tek başına bir şey ifade etmez. Ülkenin kazanması için siz az kazanacaksınız bütün alanlara kaynak aktaracaksınız. İşin kolayına kaçıyor. 3 kat, 5 kat teminat istiyorlar. Olmadı tekrar krediyi geri çağırıyor. Kardeşim yapılandırma getirdik. 1 lira borcunu 3 liraya çıkartıp yapılandırıyorsunuz. Bu fırsatçılıktır. Bundan vazgeçmeleri lazım. Türkiye ekonomisinin görünümü ile bankaların durumu örtüşmüyor. Bu da Türkiye’ya yakışmıyor” dedi.

2050’de Türkiye bambaşka bir yerde olacak
Türkiye’nin 2050’de bambaşka bir yerde olacağını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, “Biz hükümet olarak tarafız. İhracatta tarafız. Alın terini, akıl terini ortaya koyan siz sanayicilerimizin yanındayız. Yaptığınız her fabrika, açtığınız her iş yeri, yeni istihdam demek. Ülkenin huzuru, kardeşliği, terörün azalması demektir. Terörü körükleyen istismardır. ”

“Doğu’da yıllardır ‘burası kalkınmıyor’ deniyor. Terör örgütü sürekli bunun istismarını yapıyor. Ancak terör örgütüne rağmen 14 yılda pozitif ayrımcılık yaptık Doğu ve Güneydoğu’ya. Gidin Afyon’un hangi yolu varsa Van’ın daha fazlası var. Alçaklar geçen gün Şırnak-Van yolunu yapan müteahhitin makinalarını yaktılar. Sonra da devlet buraya bakmıyor diyorlar. Köprü yapıyoruz istemiyorlar ilk onlar geçiyor. İstemezük, istemezük derler olunca da kimseye sıra vermezler. Kullansınlar canım itirazımız yok. Dünyanın en büyük havalimanını yapan ülkenin adı Türkiye. Bütçeden 5 lira da kullanmadık. 10 buçuk milyar euro yatırım yapılıyor. ”

“2050’ye büyük hedeflerimiz var. Ama 2050’de Türkiye bambaşka bir yerde olacak. Her 15 yılda üçe katlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

feto

FETÖ’nin Van’daki Okulu Kampüs Oluyor, Yılda 15 Bin Kişiyi Ağırlayacak

Van'da 40 yıllık emek yok oluyor! 3 Fotoğraf

Van’da 40 yıllık emek yok oluyor! 3 Fotoğraf