Darbe Gecesi Camide Sela Okuyan Müezzine Saldırdılar

yer-izmir-kara-gecede-sela-okuyan-muezzine_x_8620196_435_z5

Türkiye’nin kara gecesi olarak tarihe geçen darbe girişiminin yaşandığı gece, İzmir Narlıdere’de sela okuyan müezzin saldırıya uğradı. Olay anı güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin yaşandığı gece İzmir’in Narlıdere ilçesinde sela okuyan müezzin bazı kişilerce tartaklandı.

DİN GÖREVLİLERİ YURT GENELİNDE ÇAĞRI YAPTI

FETÖ mensubu askerlerce 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece gerçekleştirilen darbe girişimine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara davetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in talimatıyla sela okuyan din görevlileri, yurt genelinde “Değerli vatandaşlarımız, Allah adına, devletimiz adına, milletimiz adına meydanlara çıkın. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyun” ve “Milli iradeye sahip çıkmak adına vatanını seven tüm halkımızı herhangi bir taşkınlık yapmadan şehir meydanlarında toplanmaya davet ediyoruz.” çağrısı yapmıştı.

NARLIDERE’DE SELA OKUYAN GÖREVLİYE SALDIRI

Sela okunan bu camilerden İzmir’in Narlıdere ilçesindeki Kutlu Yalvaç Camisi’nin müezzini Mehmet Kuzgun, camiye gelen bazı kişilerce tartaklandı. Kuzgun’un tartaklanma ve caminin giriş kapısının camlarının kırılma anı, güvenlik kamerasına yansıdı.

ÖNCE KADIN TARTAKLADI

Caminin kamera kayıtlarına göre, 16 Temmuz’da saat 01.42’de caminin giriş kapısına ikisi kadın 3 kişi geliyor. Kadınlardan biri, içeri girip müezzin Kuzgun’u tartaklarken, elindeki taşla da caminin camlarını kırıyor. Bu sırada kadının arkasında bekleyen erkek de müezzin Kuzgun’a tokat atıyor. Kadın ile erkeğin sözlü saldırısına da maruz kalan müezzin, kolundan çekilerek camiden dışarı çıkarılıyor ve saldırı dışarıda da devam ediyor.

“SELA, YUNAN İŞGALİ SIRASINDA DA OKUNMUŞTU”

Caminin imamı Nusret Cengiz, AA muhabirine, sadece görevini yapmaya çalışan mesai arkadaşına yapılan saldırı nedeniyle son derece üzgün olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının “sela” uygulamasının Türk milletinin şanlı tarihinde önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Cengiz, İzmir’in Yunan işgaline uğradığı sırada da camilerden sela okunarak insanların birlik ve beraberliğe çağrıldığını belirtti.

Olayla ilgili müezzin Mehmet Kuzgun’un polis merkezine giderek şikayetçi olduğunu ifade eden Cengiz, “(Mehmet Kuzgun) Selayı verdikten hemen sonra bu alçakça saldırıya maruz kaldı. Bu menfur saldırıyı yapan kişilerin siyasi görüşleri ne olursa olsun, Allah’ın evi olan camilerimize saldırı olması manidardır.” dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ TALİMAT VERDİ

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, müezzini tartaklayanların yakalanması için talimat verdi. Narlıdere Emniyet Müdürlüğünce olayla ilgili başlatılan çalışmaların devam ettiği, saldırganların kimliğinin tespit edilmeye çalışıldığı belirtildi.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VANDA ŞEHİTLER İÇİN GIYABI CENAZE NAMAZI KILINDI (İHA/VAN-İHA)

Van’da Şehitler Için Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

haber_20160718135946

Van’da Bir Binaya Havan Mermisi İsabet Etti (5 Fotoğraf), Korku Dolu Anlar Yaşandı