Doğru tespit için numune aldılar

Doğru tespit için numune aldılar
Doğru tespit için numune aldılar

Van Ticaret Borsası (VANTB), toprak bitki ve sulama suyu analiz laboratuvarı yeni sezona hazırlanıyor.

VANTB’den konu ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Toprak analizi sayesinde toprakta eksik olan, dolayısıyla bitkinin büyümesini engelleyen bitki besin maddelerinin hangileri olduğu tespit edilir ve böylece üreticiye gübre için harcadığı paradan en çok yarar sağlamak için yardım edilir.

Ancak toprak analizlerinden beklenen faydaların sağlanabilmesi için, analiz edilen toprak numunelerinin usulüne uygun olarak alınmış olması gerekir. Uygun olmayan numunelerin analiz sonucu üreticiyi yanlış yola sevk edebilir. Ayrıca para ve zaman kaybına da neden olur. Analize dayalı olmadan dekara verilecek bir kilogramlık fazla gübre dahi zamanla büyük ekonomik zararlara yol açmaktadır.

Çevreyi kirletmeden, birim alandan amaçlanan verimi azaltmadan, ürün kalitesini bozmadan yapılan bitkisel üretim ancak dengeli bir gübreleme ile mümkündür” denildi.

Açıklamanın devamında ise, “Konunun öneminin farkındalığı VANTB, toprak, bitki ve sulama suyu analiz laboratuvarı mühendisleri belde ve köyleri karış karış dolaşarak çiftçilerle buluşuyor. Yerinde numune alınarak çiftçilere toprak analizinin önemi uygulamalı olarak anlatılıyor.
VANTB, 2017 yılında da tüm toprak sahibi üreticileri laboratuvarlarında bilinçli analiz yaptırmaya davet ediyor. Bölgenin tam donanımlı en iyi laboratuvarı VANTB hizmet binasının zemin katında hizmet veriyor” denildi.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başkale'de Şehit olan Korucular gözyaşları arasında toprağa verildi

Başkale’de Şehit olan Korucular gözyaşları arasında toprağa verildi

Bakan Elvan Van'a geliyor

Bakan Elvan Van’a geliyor