Erik Değdirenler Van’da Buluştu-Van haberleri

Erik Değdirenler Van'da Buluştu-Van haberleri

Facebook’ta “Erik Değdirenler” adıyla Vanlılar ve Van dostlarından oluşan sosyal paylaşım sitesinin bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri üç günlük “Erik Değdirenler Van Buluşması” etkinliği sona erdi.

ERİK DEĞDİREN BÖCEĞİ..
Van’da bahçesi olan her evde olmazsa olmaz meyve ağaçlarında biri de kayısı ağacıdır. Van’da “Erik” denilen kayısının olgunlaşmammış haline de “Çakkala” denilmektedir.
Van ilinden çeşitli illere göç etmiş Vanlılar; yaz tatillerini geçirmek, akrabalarını ziyaret etmek ve memleket özlemini gidermek için tatil amaçlı Van’a gelmektedir. İl dışındaki Vanlıların, Van’a gelişleri yöresel dilde “Erik Kızartan” olarak adlandırılan böceklerin ortaya çıktığı zamana da denk geldiği için İl dışından gelen Vanlılara da bu böcek ismi ile hitap edilmektedir.
Havaların ısınıp eriklerin (kayısı) olgunlaşmaya (kızarmaya) başlamasıyla birlikte ortaya çıkan Latince ismi “Polyphylla Fullo” Türkçe ismi “Haziran Böceği” yöresel ismi ise “Erik Değdiren” olan bu böcek, akşamları bağ ve bahçelerde ıslık çalmaya başlar. Kahverengi kanatlı, baş parmak büyüklüğündeki bu zararsız böcekler aynı zamanda yazın ve hasat zamanının geldiğinin de müjdecisi olup eriklerin kızarmaya başlamasının ardından bir dahaki seneye yine aynı zamanlarda gelmek üzere Van’ı terk ederler.

VANLI ERİK DEĞDİRENLER..

Vanlı Erik Değdirenlerin kendine has özellikleri; Van’dan ayrılmış olsalar da içlerinde hep bir Van özlemi vardır. Bazıları düzenli olarak her yıl belli zamanlarda bazıları da birkaç yılda bir Van’a gelip; Van Gölünde yüzerek “bu deniz başka bir ilde olsaydı neler yapmazdılar” muhabbeti yaparlar. Cumhuriyet Caddesinde turlayarak “nerede eski Van” diye yakınırlar. Kebapçı Halil’de kebap yiyerek “bu etin tadı hiçbir yerde yok” derler. Kahvehanelerde içtikleri kıtlama çay eşliğinde “Esik Van” muhabbeti yaparak özlemlerini giderirler. Giderken de hem kedisi hem de Van’a gelemeyen dostları için; Van Çöreği, Tandır Ekmeği, Otlu Peynir, Tuzlu Van Balığı, Erişte, Kurutulmuş Erik..vb götürmeyi ihmal etmezler.

ERİK DEĞDİRENLER BU YIL VAN’DA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ..

Sosyal Medya Platformlarından olan Facebook’ta, Vanlılar ve Van Dostlarının kurduğu “Erik Değdirenler” grubu üyeleri önceden belirledikleri 5,6 ve 7 Ağustos tarihlerinde Van’da bir araya gelerek etkinlik düzenledi. Üç gün süren etkinliğe il dışından ve Van’da ikamet eden Vanlılar da katıldı.
Proğramın ilk günü öğlenden sonra Van Kalesinde bir araya gelen Erik Değdirenler Grubu üyeleri, içtikleri kıtlama çay eşliğinde sohbet ederek hatıra fotoğraflar çekti. İkinci gün ise Edremit’te buluşan grup üyeleri yöresel Van Kahvaltısı yaptı. Semaver çayı eşliğinde bol bol sohbet etme fırsatı bulun Erik Değdirenler Van’a ait türküler eşliğinde halay çekerek eğlendi. Üçüncü gün ise Van Gölü’nün eşsiz sahillerinin bulunduğu Mollakasım ve Ayanıs sahillerinde yüzerek hasret giderdiler.

SENEYE DAHA FAZLA ERİK DEĞDİRENLE GÖRÜŞMEK ÜZERE..
Bu yıl ilki gerçekleştirilen “Erik Değdirenler Van Buluşması” etkinliği ile il dışındaki Vanlılar ile Van’da ikamet eden dostlarının buluşma etkinliğinin amacına ulaştığını ifade eden grup üyeleri, bu etkinliğe önümüzdeki yıllarda daha geniş bir katılımının olup bu etkinliğin gelenekselleşmesi için Van İl Kültür Müdürlüğünün de katkı sağlaması Van’ın tanıtımı açısından faydalı olacağını, daha geniş katılımlı yapılacak bir etkinlikle çocuklar ile yaşılar arasında bir kültür aktarımı olacağını belirtmiştir.

Erik Değdirenler Van'da Buluştu-Van haberleri

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AK Parti Van İl Başkanı Av. Zahir Soğanda’dan final nöbetine davet

AK Parti Van İl Başkanı Av. Zahir Soğanda’dan final nöbetine davet

Çatak’ta PKK-KCK operasyonu 2 gözaltı

Çatak’ta PKK/KCK Operasyonu: 2 gözaltı