Polisin Fut Avni Araştırması Sonuç Veriyor, Hesap İlk Van’dan Açılmış

Polisin Fut Avni Araştırması Sonuç Veriyor, Hesap İlk Van'dan Açılmış

Polisin, Twitter’da devlet aleyhine yayın yapan ‘Fuatavni’ isimli kullanıcının hesabının Van’da açıldığını tespit etti. Amerika’da kullanıldığını saptanan hesabı kullanan 3 editörden ikisinin Said Sefa ile Aydoğan Vatandaş oldukları ileri sürüldü.

Sosyal medyada ‘Fuatavni’ olarak bilinen ve devlet aleyhine paylaşımlar yapan Twitter hesabını deşifre etmek için 1.5 yıldır teknik takip yürüten İstanbul Organize Suçlar Şubesi önemli tespitlerde bulundu.

İlk ‘MSAİDSOLAK’ ismiyle kullanılmış

Polis, hesabın ilk olarak ‘msaidsolak’ ismiyle kurulduğunu belirledi. Türkiye’de sadece bir tane Muhammed Said Solak ismiyle açılmış hesap olduğu saptandı. Solak’ın, mahkeme kararıyla ismini Said Sefa olarak değiştiren gazeteci olduğu ortaya çıktı. Said Sefa’nın, ‘Aşksız Kalmış Şiirler’ isimli kitabına ulaşıldı.

Hesap Van’da açıldı

Araştırmasını derinleştiren polis, hesabı Van’da açan Sefa’nın uslubu ve kullandığı kelimelerle ilgili uzmanlara inceleme yaptırdı. Uzmanlar, Tuatavni hesabındaki dilin, Sefa’nın kitabındaki uslupla örtüştüğünü belirledi. Twitter’daki hesabı da ‘Fuatavni’ olarak değişti.

Said Sefa, hesabı Aydoğan Vatandaş’a devretti

Polise göre süreç şöyle işledi:

Kısa sürede fenomen haline gelen hesap, FETÖ/PDY yöneticilerinin ilgisini çekti. Yüz binlerce kişiye ulaşan hesap, örgütün yayın organı haline dönüştü. Örgütle bağı olduğu öne sürülen ve yurtdışında olduğu değerlendirilen Said Sefa, hesabı Aydoğan Vatandaş’a devretti.

Polis, bir AVM’den girişe operasyon yaptı

Vatandaş, geçen hafta bir AVM’den hesaba giriş yaptı. Polis operasyon yaptı ama Vatandaş kaçmayı başardı. Vatandaş’ı, İstihbarat Şubesi’ndeki polislerin uyardığı öne sürüldü.

Üçüncü editör devrede

Polise göre, Vatandaş’ın ardından Fuatavni hesabı üçüncü bir editöre devredildi. Üçüncü editörün dili, uslubu ise diğer ikisinden farklı. Son paylaşımlar, hesaba, Türkiye ile büyük saat farkı olan bir ülkeden giriş yapıldığını da ortaya koydu.

Hesap, ABD’den kontrol ediliyor

Polisin tespitine göre şu an Fuatavni hesabı, ABD’den kontrol ediliyor ve bilgi havuzuna gelen bilgiler servis ediliyor.

Geçen hafta 31 kişi gözaltına alınmıştı

İstanbul’da hafta sonu internet sitelerine yönelik yapılan ‘Fuatavni’ operasyonunda 31 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerden M.S.K. ile Y. Y. tutuklanmıştı. Gözaltına alınıp serbest kalanlar ifadelerinde Said Sefa’nın 19 Temmuz’da, “Ben kaçıyorum siz de kaçın. İki ay ortada görünmeyin, sonra sorun yok” deyip gittiğini söyledi.

Kaynak: Gazete Habertürk

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VANLILARIN DEMOKRASİ NÖBETİ SÜRÜYOR (ATİLLA İDİZ/VAN-İHA)

Vanlılar Demokrasi Nöbetinde Beşyol Meydanını Doldurmaya Devam Ediyor

van-dan-uzucu-haber-1-asker-sehit-2-asker-yarali_x_8648324_57

Van Hacıbekir’de Ortalık Savaş Alanına Döndü, 1 Asker Şehit, 3 Yaralı, 3 Araç Yakıldı