Son Dakika! ABD’nin Yeni Başkanı Donald Trump

herkesi-ters-kose-yapti-eze-eze-kazandi_x_8942018_3439_z1

ABD’nin tarihi seçiminde Cumhuriyetçi aday Trump peş peşe eyaletleri kazandı ve rakibi Hillary Clinton’ı mağlup ederek 274 delege ile başkanlık koltuğuna oturdu.

ABD’de ‘son dakika’ gelişmesi… Dünyanın nefesini tutarak izlediği ABD seçimlerinde büyük sürpriz yaşandı. Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump, ABD’nin 45. başkanı oldu.

Kritik eyaletlerden Florida, Ohio, Pennsylvania ve Kuzey Carolina’yı alan Cumhuriyetçi aday Donald Trump, salıncak eyaletlerden yalnızca Virginia’yı kazanan rakibi Hillary Clinton’a büyük darbe vurarak, başkanlık yarışını kazanan isim oldu. 274 delegeye ulaşan Donald Trump, ABD Başkanı seçildi. Hillary Clinton ise 218 delegede kaldı.

Adaylardan birinin seçimi kazanabilmesi için 50 eyalet ve başkent Washington D.C.’deki toplam 538 delegenin en az 270’ini kazanması gerekiyordu.

60 YIL ARADAN SONRA BİR İLK

Trump, ABD’de 60 yıl aradan sonra siyasi kariyeri olmadan koltuğa oturan ilk başkan oldu ve önemli bir sürprize imza attı. 70 yaşında başkanlık koltuğuna oturacak olan Trump, ABD tarihinin en yaşlı başkanı unvanını da alacak.

1

TRUMP’IN KAZANDIĞI EYALETLER:

Kentucky (8 delege), Indiana (11 delege), Batı Virginia (5 Delege), Oklahoma (7 delege), Güney Carolina (9 delege), Tennessee (11 Delege), Alabama (9 delege), Missisippi (6 Delege), Wyoming (3 delege), Kuzey Dakota (3 delege), Güney Dakota (3 delege), Nebraska (4 delege), Kansas (6 delege), Teksas (38 delege), Arkansas (6 delege), Louisiana (8 delege), Montana (3 delege), Missouri (10 delege), Ohio (18 delege), Idaho (4 delege), Kuzey Carolina (15 delege), Florida (29 delege), Utah (6 delege), Iowa (6 delege), Georgia (16 delege), Pennsylvania (20 delege), Wisconsin (10 delege).

CLINTON’IN KAZANDIĞI EYALETLER:

Vermont (3 delege), Massachusetts (11 delege), New Jersey (14 delege), Delawere(3 delege), Maryland (10 delege), DC (3 delege), Illinois (20 delege), Rhode Island (4 delege), New York (29 delege), Connecticut (7 delege), New Mexico (5 delege), Virginia (13 delege), Colorado (9 delege), California (55 delege), Hawaii (4 delege), Oregon (7 delege), Washington (12 delege), Nevada (6 delege).

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk yine Cumhuriyetçilerin:

81 sandalye Cumhuriyetçiler, 44 sandalye Demokratlar.

TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NDAN TRUMP’A TEBRİK

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump ile telefonda konuştuğunu ve çok güzel bir diyalog gerçekleştirdiğini söyledi. NBC muhabiri Ryan’ın Trump’ı tebrik ettiğini aktardı.

NELER YAŞANDI?

İŞTE DAKİKA DAKİKA ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ

12.24
Trump’ın başkan seçilmesine ilişkin değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ ‘ABD’de yeni bir dönem başlıyor. ABD halkının bu tercihini hayra yormak ve başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum” dedi.

11.40
Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ı tebrik ederek “Gülen’i iade edin, yeni bir sayfa açalım” çağrısında bulundu.

10.50
ABD’nin yeni başkanı Trump, New York’taki seçim merkezinde zafer konuşması yaptı: Tek vücut olma zamanı. Bütün ABD’lilerin Başkanı olacağım. Düşmanlık, çatışma değil, ortaklık arayacağız.

10.47
Trump’ın yardımcısı Pence: Amerikan halkına müteşekkiriz.

10.42
Hillary Clinton, ABD’nin yeni başkanı Trump’ı arayarak seçim yenilgisini kabul etti.

10.24
Güney Kore, Trump yönetiminin ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik politikasını sürdüreceğine inandıklarını açıkladı.

10.06 Clinton’ın kampanya şefi: Evlerinize gidin, ama bu iş bitmedi

Clinton’ın kampanya şefi John Podesta Clinton destekçilerine hitap etti. Bazı eyaletlerdeki yarışın kazananın ilan edilemeyeceği kadar yakın geçtiğini belirten Podesta, “Şimdi evinize gidin, yarın söyleyecek daha fazla şeyimiz olacak” dedi. Podesta ayrıca, Clinton’ın bu akşam bir konuşma yapmayacağını da açıkladı.

09.45
Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen, Trump’ı tebrik etti.

BAŞKAN TRUMP

09.50 ABD’nin yeni başkanı 274 delegeye ulaşan Donald Trump oldu.
En önemli kritik eyatlerden biri olan Pensilvanya’yı da Trump kazandı ve hanesine 20 delege daha ekledi.

09.40
ABD başkanlık yarışında Donald Trump 264 delege kazandı ve zaferini ilan etmeye 6 delege kaldı.

Buna göre, Cumhuriyetçi Partili aday Donald Trump 27, Demokrat Partili aday Hillary Clinton ise Washington DC ilebirlikte 18 eyalette seçimleri kazandı.

08.49
NY Times: Yüzde 95 Trump kazanacak

ABD seçimlerinde sona yaklaşılırken Trump’ın üstünlüğü sürüyor. New York Times’ın canlı tahminlerinde “Yüzde 95 Donald Trump kazanacak” denildi.

08.33
Trump, New York’taki seçim merkezinde konuşma yapmaya hazırlanıyor.

08.28
Clinton Nevada’yı kazanarak 6 delege elde etti ve delege sayısını 209’dan 215’e yükseltti. 1940’dan bu yana ilk kez eyalette Demokratlar kazandı.

2

07.51
Trump, başkanlık için gerekli 270 delegenin 254’ünü aldı. Clinton ise 209 delegede.

07.42
Trump Wisconsin’i de kazanarak 231 delegeye ulaştı. Clinton 209 kazandı.

07.38
Clinton Washington’da, Trump Georgia’da kazandı.

Clinton Washington eyaletini kazanarak 12 delege elde etti. Clinton’ın delege sayısı 209’a yükseldi.

Georgia’yı kazanan Trump’ın delege sayısı ise 216.

07.31
Clinton Washington’ı aldı

07.26
Kanada’nın göçmenlik sitesi kilitlendi.

ABD’de Trump’ın önde olması nedeniyle ABD’lilerin Kanada’nın göçmenlik ve vatandaşlık bilgilerini veren resmi sitesine akın etmesi sitenin çökmesine neden oldu.

07.05
Son rakamlara göre Trump K. Carolina ve Utah’ı alarak 221 delegeye ulaştı, Clinton 197 delegeye sahip.

270 delege kazanan aday başkan olacak.

Kritik eyaletler Kaliforniya’yı Clinton, Florida’yı Trump aldı.

07.00
ABD başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, kritik Florida eyaletini alarak delege sayısını 197’ye çıkardı.

06.44:
Resmi olmayan sonuçlara göre, Trump, şu ana kadar sayılan oyların 34 milyon 636 binini alarak 168 delegeye ulaştı. Demokrat Clinton ise 33 milyon 134 bin oyla 109 delege kazandı.

04.02:
Ülke genelindeki oyların yüzde 50’sini Trump aldı, yüzde 47’si ise Clinton’a gitti.

03.44:
Sandıkların kısmen kapandığı Florida’da oyların yüzde 70’den fazlası sayıldı. Clinton yüzde 49.9’a yüzde 47.3 ile Trump’ın önüne geçti. Florida, seçimin kaderi açısından en kritik eyaletlerden biri olarak gösteriliyor.

ÜÇ EYALETTE TRUMP, BİRİNDE CLINTON KAZANDI

03.30:
Batı Virginia’da da Trump kazandı ve delege sayısını 24’e yükseltti.

INDIANA VE KENTUCKY’DE TRUMP, VERMONT’TA CLINTON KAZANDI

03.05:
CNN’in yaptığı projeksiyona göre, Indiana ve Kentucky eyaletlerinde seçimi Trump kazandı. Vermont eyaletinde ise kazanan Clinton oldu. Indiana aynı zamanda Trump’ın başkan yardımcısı adayı Mike Pence’in memleketi.

Eyaletlerde seçimleri kazanan adaylar, bu eyaletlerdeki tüm seçici delegeleri de topluyor. Böylece Trump; Indiana’da 11, Kentucky’deki 8 seçici delege kazanmış oldu. Clinton ise Vermont’ta üç delege kazandı. 270 delegeye ulaşan aday, ABD’nin yeni başkanı olacak.

03.00:
Şu ana kadar altı eyalette; Georgia, Kentucky, Vermont, Indiana, Güney Carolina ve Virginia’da sandıklar kapandı. Oyların sayımına geçildi.

02.45:
Indiana eyaletinde sandıkların yüzde 4’ü açıldı. Trump’a destek yüzde 67, Clinton’a destek yüzde 28. Cumhuriyetçi Parti eğilimli Indiana’da, 2012’deki seçimlerde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney, yüzde 54.1’e yüzde 43.9 ile Demokrat rakibi Barack Obama’yı geride bırakmıştı.

02.43:
Kentucky eyaletinden sonuçlar gelmeye başladı… Oyların şu ana kadar sadece yüzde 6’sı sayıldı. Buna göre; Trump’a destek yüzde 66, Clinton’a destek ise yüzde 29. Kentucky’de 2012 seçimlerde, Cumhuriyetçi aday Romney, Demokrat rakibi Obama’ya yüzde 22.7 fark atmıştı.

SEÇMEN TRUMP’A DAHA OLUMSUZ BAKIYOR

02.00:
CNN’in yayımladığı sandık çıkışı anketlerine göre; seçmenlerin yüzde 54’ü Clinton’a olumsuz bakıyor. Trump’a olumsuz yaklaşanların oranı ise yüzde 61. Clinton’a olumlu bakan seçmen yüzde 44 çıkarken, bu oran Trump için yüzde 37’de kaldı.

01.30:
CNN’in sandık çıkış anketlerine göre, seçmenin sadece yüzde 40’ı Clinton ya da Trump’ın kendilerini heyecanlandırdığını belirtiyor. Oy kullanan seçmenlerin yüzde 54’ü ise Barack Obama’nın ABD başkanı olarak çıkardığı işten memnun. Buna karşın seçmenin yüzde 70’i hükümetin politikalarından memnun değil ya da kızgın.

01.15:
ABD’de oy kullanma işlemleri devam ederken ülkenin farklı bölgelerinde vatandaşların oy kullanma sırasında çeşitli problemlerle karşılaştığı belirtildi.ABD basınında yer alan bilgilere göre, Virginia eyaletinin bazı bölgelerinde makinelerde yaşanan teknik sıkıntı sebebiyle seçim merkezlerinin önünde çok uzun kuyruklar oluştu. Kuzey Carolina’nın Durham bölgesinde ise bilgisayarlarda yaşanan sorundan dolayı kağıt kalem kullanıldığı bildirildi.

00.10:
Seçim günü yapılan Reuters/Ipsos anketinin sonuçları açıklandı. Buna göre, ankete katılanların yüzde 75’i, “ülkeyi zengin ve güçlüden geri alacak güçlü bir lider” istiyor.

23.30:
Trump’ın seçim ofisi ayrıca, Nevada eyaletindeki erken oy kullanma sürecinin son gününde Las Vegas kentindeki bazı seçim sandıklarının normalden iki saat fazla açık kaldığı gerekçesiyle eyalet mahkemesine şikayette bulundu. Ancak Reuters’ın haberine göre, Nevada mahkemesi, Trump’ın seçim ofisi tarafından yapılan şikayeti reddetti.

22.30:
Amerikan televizyonu Fox News’a telefonla bağlanan Trump, çarpıcı bir iddiada bulundu.

Reuters’ın haberine göre Trump, “çeşitli seçim merkezlerindeki oylama makinelerinin, Cumhuriyetçilere verilen oyları Demokratlara verilmiş gibi değiştirdiğine dair sorunlar olduğu yönünde haberler” aldıklarını söyledi.

Trump bunun üzerine gelen “Yani sizce seçimler bu gece bitmez mi?” sorusuna, “Ne olup bittiğine bakmam lazım” diye yanıt verdi.

21.45:
Donald Trump’ın oğlu Eric Trump, babasına oy verdiği seçim pusulasını Twitter hesabından paylaşması üzerine, seçim kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki gördü.

Eric Trump, sandık başında pusula fotoğrafı çekip Twitter’dan paylaşarak seçim kurallarını ihlal etti. Attığı tweet’te, oy pusulasının fotoğrafının yanı sıra “Babam için oy vermek inanılmaz bir onur. Kendisi ABD için müthiş işler yapacak” yazılı mesajı paylaşan Eric Trump, kamuoyunda tepki çekti. New York yasalarına göre, seçmenlerin herhangi bir aday adına sandık başında propaganda yapmaları yasak. Yasalara göre, adaylardan biri adına sözlü, yazılı şekilde ya da herhangi bir simgeyle propaganda yapabilmek için sandık bölgesinden en az 30 metre uzaklıkta bulunmak gerekiyor.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edremit'te yapılacak!

Van Edremit’te yapılacak!

Son dakika!-Van’da bomba yüklü araç son anda patlatıldı

Son dakika!-Van’da bomba yüklü araç son anda patlatıldı