Van Belediyesine Soğuk Duş! Bakanlık Siz Ödeyin Dedi! Kolombiya Hayal Oldu

diyarbakir-ve-van-belediyesine-soguk-dus_x_8838071_3133_z2

İçişleri Bakanlığı’nın, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerinin, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Konseyi’nin Kolombiya’da gerçekleştireceği zirve toplantısına katılmalarına izin vermeyerek, 2 belediyenin ismini heyetten çıkardığı belirtildi.

BAKANLIK İZİN VERMEDİ

Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerinin, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Konseyi’nin Kolombiya’da gerçekleştireceği zirve toplantısına katılmalarına İçişleri Bakanlığı izin vermedi. Bakanlığın kararı ile ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne şimdiye kadar resmi bir yazı gelmezken, Van Büyükşehir Belediyesi ise konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

diyarbakir-ve-van-belediyesine-soguk-dus_x_8838071_3133_z2

TEPKİ GÖSTERDİLER

İçişleri Bakanlığı’nın kararına tepki gösteren Van Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Van ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerinin uzun zamandır Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Teşkilatı Konseyi ile bu kuruluşun Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA)’nın üyesi olarak çalışmalarını aktif bir şekilde yürüttükleri belirtildi.

“KATILIM MASRAFIMIZI KARŞILAMAYACAKLAR”

Açıklamada şöyle denildi: “Bu çerçevede belediyelerimiz, 12-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Kolombiya’da gerçekleştirilecek olan UCLG Dünya Teşkilatı’nın 5. Kongresi ve Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi ile 17-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Ekvator’da gerçekleştirilecek olan BM Habitat III toplantısına katılmak üzere yine üyesi olduğumuz Türkiye Belediyeler Birliği’nin organize ettiği heyette yer almak üzere Haziran ayında kayıt yaptırmıştır. Ancak, 5 Ekim 2016’da Türkiye Belediyeler Birliği her iki belediyemizle ile telefon görüşmesi yaparak, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen bir karar üzerine UCLG’ye katılacak olan Türkiye heyetinde her iki belediyemizin yer alamayacağını ve dolayısıyla Kolombiya ve Ekvator’a katılım masraflarımızı üstlenmeyeceklerini, ama programa katılmak isteme durumumuzda kendi bütçemizle Türkiye heyetine dahil olmadan programa katılabileceğimizi bildirmiştir. Bu konuyla ilgili yazılı bir bilgilendirme talep etmemize rağmen, henüz tarafımıza ulaşmış bir yazı bulunmamaktadır.”

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Binden Fazla Öğretmen Daha Açığa Alınacak! Açığa Alınan 11.500 Öğretmenin Akıbeti Ne Olacak

10 Binden Fazla Öğretmen Daha Açığa Alınacak! Açığa Alınan 11.500 Öğretmenin Akıbeti Ne Olacak?

Ahmet Hakan Rezil bir adamsın Hurşit Külter; ben dahil birçok kişiyi salak konumuna düşürdün!

Ahmet Hakan: Rezil bir adamsın Hurşit Külter; ben dahil birçok kişiyi salak konumuna düşürdün!