Van Milletvekili Hakkında 7 Yıl Hapis İstemi

van-milletvekili-hakkinda-7-yil-hapis-istemi-van-son-haber

Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak” ve “Kamu görevlisine görevinden ötürü hakaret etmek” suçlarından HDP Van Milletvekili Lezgin Botan hakkında 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Van milletvekili Lezgin Botan’ın 21 Mayıs 2015’te Çatak’ta yaptığı bir konuşmada eski Çatak Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu’ya tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla başlattığı soruşturma tamamlandı.

İddianamede, yaptığı konuşmalarda Koyuncu’ya tehdit ve hakarette bulunduğu ileri sürülen Botan’ın, “Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak”, “Kamu görevlisine görevinden ötürü hakaret etmek” suçlarından 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Devamında,” Van milletvekili olarak görev yapan Botan’ın suç tarihinde yaptığı konuşmada Koyuncu’yu kastederek, “Sen de onurlu, namuslu davran o meslekten ayrıl. Namuslu adam gibi siyaset yap. Halkın demokratik iradesiyle seçilmiş muhtarlarımızı toplayıp jitemvari, Ergenekonvari… ya kendinizi toparlayın ya da biz gerekeni yaparız. Ayın 7’sinde muhtarları kurşuna mı dizeceksiniz, bir Roboski mi yaşatacaksınız, katliamcı mısınız, katil misiniz? Burası Mezopotamya, bu dağlar da, Kato burada. Kato’dan geçmek öyle kolay değil, her baba yiğidin harcı değil, herkes haddini bilecek.” şeklinde sözlerle alenen hakaret ettiğine yer verildi.

Botan’ın konuşmasını içeren iddianamede, şu yer aldı:

“Şüphelinin konuşmaları değerlendirildiğinde, kamu görevi ifa eden Çatak Kaymakamı olan mağdurun onur, şeref ve saygınlığını sövmek suretiyle kaldırdığı, ayrıca bölücü terör örgütü olan PKK’nın üyelerinin yuvalandığı ‘Kato Dağı’ göndermesiyle müştekiyi tehdit ettiği, konuşmanın içeriğinde kullanılan hitapların ifade özgürlüğü sınırlarını aşar nitelikte olduğu anlaşılmaktadır.”

İddianamede, şüphelinin halen Van milletvekili olduğu, 20 Mayıs 2016 tarih ve 6718 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na eklenen geçici 20. madde gereğince, iddianameye konu olay hakkında yasama dokunulmazlığının kaldırıldığı vurgulanarak, eylemine uyan suçlardan dolayı ilgili sevk maddelerince cezalandırılması talep edildi.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

son-dakika-van-da-12-adrese-es-zamanli-operasyon

Son dakika! Van’da 12 adrese eş zamanlı operasyon

Van facianın eşiğinden döndü

Van facianın eşiğinden döndü