Van Milletvekili Lezgin Botan’a kötü haber!

Van Milletvekili Lezgin Botan'a kötü haber!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan hakkında Erciş İlçe Emniyet Müdürüne hakaret ettiği ve görevini yaptırmamak için direndiği gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede 17 yıldan 32 yıla kadar hapis cezası istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Milletvekili Botan’ın 6 Kasım 2015’te Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde etkisiz hale getirilen PKK’lı terörist Azad Bilal Günay için Van’ın Erciş ilçesinde kurulan taziye çadırında İlçe Emniyet Müdürü ve görevli emniyet mensuplarına yönelik sözleriyle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Botan’ın “terör örgütü propagandası yapmak”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ve “terör örgütü adına suç işlemek” suçlarından 17 yıldan 32 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Erciş ilçesinde kurulan taziye çadırının giriş kısmına öldürülen teröristin posteri ile Abdullah Öcalan’a ait fotoğrafların asıldığına yer verilen iddianamede, bu durumdan haberdar olan Erciş Emniyet Müdürü ile diğer kolluk görevlilerinin duruma müdahale etmek amacıyla taziye evine gittiği hatırlatıldı. Botan’ın afişlerin kaldırılması için taziye sahibiyle konuşmaya çalışan emniyet müdürünün yakasından tutarak hakaret ettiği belirtilen iddianamede, gruba orantılı şekilde müdahale edildiği sırada şüphelinin emniyet müdürü ve kolluk kuvvetlerine küfrettiği kaydedildi.

İddianamede, Botan’ın hakaret eylemini aleni yerde gerçekleştirdiği belirtilerek, “Şüpheli, terör örgütünü desteklediğini belli edecek ve örgüte üye olmayı teşvik edecek şekilde ölen Azad Bilal Günay isimli terörist için açılan terör örgütü liderinin ve ölen teröristin resminin bulunduğu afiş ile örgütün sözde bayrağının asılı olduğu taziye evinin ön tarafında herkesin görebileceği halde teröristin örgütün sözde bayrağının önünde çekilmiş fotoğrafını yakasına takmak suretiyle terör örgütü PKK/KCK’nın propagandasını yapmıştır” denildi.

İddianamede, şüphelinin savunmasının alınması amacıyla usule uygun yapılan çağrı kağıdı tebliğine rağmen Van Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmediği vurgulanarak, ilgili sevk maddelerince cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: iha

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van'da bir iş adamı tutuklandı

Van’da bir iş adamı tutuklandı

van-da-kayseri-bombacisinin-baba-evinde-arama

Kayseri’de 14 Askeri Şehit Eden Van’lı PKK’lının Van’da ki Evinde Arama Yapıldı