Van Milletvekili Yüksekdağ’a yasak geldi

Van Milletvekili Yüksekdağ'a yasak geldi

Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı getirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a Suruç sınırında yapılan mitingde söylediği “Biz sırtımızı Rojava’ya, Kobanê’ye, o karanlık çetelere karşı mücadele verenlere, YPG’ye, YPJ’ye ve PYD’ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz” sözleri hakkında açılan davada yeni bir karar verildi.

Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Yüksekdağ için “zorla getirme kararı” verilmişti. Duruşma, 16 Kasım gününe ertelenmişti. Duruşma öncesinde Yüksekdağ hakkında adli kontrol uygulanması ve yurtdışına çıkış yasağı konulmasına karar verdi.

Mahkeme kararı şöyle:
“Sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şuphesinin bulunması, sanığın kaçacağı şüphesini uyandıran olguların varlığı, atılı suun CMK 100/3 maddesinde belirtilen katalog suçlardan oluşu ve CMK 100/3 maddesi gereğince ‘adli kontrol kararına gerekli görüldüğünde görevli ve yetkili diğer yargı mercileri tarafından da kovuşturma evresinin her aşamasında uygulanır’ hükmü dikkate alındığında sanığın adli kontrol altına alınmasına ilişkin isteminin kabulüne, sanık hakkında CMK’nın 109 ve müteakip maddeleri gereğince adli kontrol tedbirinin uygulanmasına, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına… oy birliği ile karar verildi.”

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rektörlük seçimleri kaldırıldı!

Rektörlük seçimleri kaldırıldı!

Bölgede yayın yapan birçok medya kurumuna kapatma kararı! Aralarından Van'dan Bir Gazetede Var

Bölgede yayın yapan birçok medya kurumuna kapatma kararı! Aralarından Van’dan Bir Gazetede Var