Van sıralaması belli oldu

Van sıralaması belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu Van Bölge Müdürü Özer COŞĞUN, hane halklarının tüketim harcamalarının harcama gruplarına göre dağılımıyla ilgili bölgesel düzeyde bilgiler verdi. Coşğun tarafından verilen bilgilere göre;
Hane halkı Bütçe Araştırması’nın 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarından elde edilen verilere göre; Ülkemizde hane halklarının toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.
Hanehalkı tüketim harcamalarının dörtte biri İstanbul’da gerçekleşti
Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 25,3’ü İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 14,6 ile Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen Akdeniz Bölgesi’nin payı yüzde 12,2 oldu.
Ülkemizdeki toplam hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 3’ü Ortadoğu Anadolu Bölgemizde gerçekleşti
Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi, yüzde 3 oranıyla Doğu Karadeniz ve Van ilinin içinde yer aldığı Ortadoğu Anadolu Bölgeleri izledi.

Harcama gruplarının İstatistiki Bölge Sınıflaması 1. Düzey’e göre dağılımı, 2015

TRB2 Van Bölgemiz konut ve kira harcaması payı en düşük olan üçüncü bölge
Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29,8 oranıyla İstanbul iken en düşük payı ayıran bölgeler yüzde 21,2 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt), yüzde 21,5 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) ve yüzde 21,6 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis Hakkâri) Bölgemiz oldu.
Gıda ve alkolsüz içeceklere en yüksek ikinci payı TRB2 Van Bölgemiz ayırdı
Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 30,9 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) iken, bunu yüzde 29,9 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis Hakkâri) Bölgemiz takip etti. En düşük olduğu bölge ise yüzde 15,8 ile İstanbul oldu.

Ulaştırma harcamalarına en düşük payı Bölgemiz ayırdı
Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 22,5 ile TR52 Konya, Karaman Bölgesi ayırırken, TRB2 Bölgemiz yüzde 10,7 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.

Eğitim harcamalarına ayrılan payda sondan ikinciyiz
Tüketim harcamaları içinde eğitim harcamalarına en yüksek payı yüzde 3,3 ile TR51 Ankara ayırırken, bunu yüzde 3,2 ile TR10 İstanbul ayırdı.
Eğitim harcamalarına en düşük payları ayıran bölgeler ise sırasıyla; yüzde 0,6 ile TR22 Balıkesir, Çanakkale ile yüzde 0,9 ile TRC2 Şanlıurfa, Diyarbakır ve TRB2 (Van, Muş, Bitlis Hakkâri) bölgemiz ayırdı.
Sağlık harcamalarına ayırılan payda sondan dördüncüyüz
Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,5 ile TR61 Antalya, Isparta, Burdur ve yüzde 2,4 ile TR62 Adana, Mersin bölgeleri ayırırken; en düşük payı yüzde 0,9 ile TRA1 Erzurum, Erzincan, Bayburt Bölgesi ayırdı. TRB2 Bölgemiz ise yüzde 1,6 ile sağlık harcamalarına en düşük payı ayıran dördüncü bölge oldu.
TRB2 Van, Muş, Bitlis, Hakkâri Bölgemizin hanehalkı tüketim harcamaları açısından kendi içindeki durumunu tekrar özetlersek;
Bölgemizde hanehalklarının en çok harcama yaptıkları grup yüzde 29,9 ile Gıda ve Alkolsüz içecekler olurken, bunu yüzde 21,6 ile Konut ve Kira harcamaları ile yüzde 10,7 ile Ulaştırma harcamaları takip etti. Hanelerin en düşük payı ayırdıkları harcama grupları ise, yüzde 0,9 ile Eğitim, yüzde 1,6 ile Sağlık ve yüzde 2 ile Eğlence ve Kültür harcamaları oldu.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yarım asırdır Vanlıları ısıtıyor

Yarım asırdır Vanlıları ısıtıyor

m_van-da-7-istifa

Van Barosunda 7 kişi istifa etti