Van’da Güvenlik Güçlerine Ateş Açan Genç İçin Karar Verildi!

Van'da Güvenlik Güçlerine Ateş Açan Genç İçin Karar Verildi!

Van’da geçen yıl güvenlik güçlerine ateş ettiği gerekçesiyle 10 yıl 10 ay hapis cezası verilen 18 yaşından küçük sanıkla ilgili gerekçeli karar açıklandı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık O.K.’nin ‘gösteri yürüyüşüne silahla ve yüzünü kapatarak katılma, yüzünü kapatarak yanındaki silahı kullanarak örgüt propagandası yapmak ve PKK’ya üye olmak’ suçu sebebiyle çarptırıldığı 10 yıl 10 ay hapis ile 7 bin 200 lira adli para cezasının gerekçeli kararını açıkladı.

Kararda, O.K.’nin yürüyüşlerde tanınmamak için yüzünü kapattığı, görevlileri öldürmek için ateş ettiği kaydedildi. Kaçmaya çalışan sanığın tabancayla birlikte yakalandığı ifade edilen kararda, somut olayda suça sürüklenen çocuğun kolluk kuvvetlerinin araçlarına doğru 7-8 el ateş ettiği belirtilerek, “Terör örgütü dahi olsa eğitimini vermediği bir şahsa kırsal alanda dahi silah sorumluluğu yüklememektedir. Bu açıdan il ve ilçelerde terör örgütü adına silah kullanacak olan bir şahsın, bu silahı örgüt hiyerarşisi dışında kullanamayacağının kabulü zorunludur. Bu nedenlerle silah kullanma eğitimini alan ve nasıl silah kullanacağı öğretilen ve yakalanma riskinde silahın kaçırılmasını sağlayan suça sürüklenen çocuğun durumu, ’örgüt adına suç işleme’ değil, ’örgüt üyeliği suçunu oluşturacağı’ hususunda mahkememizde tam bir vicdani kanaat oluşmuştur” denildi.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van'da Liselere yerleştirme için tercih stantları açıldı

Van’da Liselere Yerleştirme (TEOG) İçin Tercih Stantları Açıldı

AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar Açıkladı TOKİ'lere El Konulacak, Söylenenlere İnanmayın

AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar Açıkladı: TOKİ’lere El Konulacak, Söylenenlere İnanmayın