Van’da Nevruz kutlamalarında olaylar çıktı

Van’da Nevruz kutlamalarında olaylar çıktı

Van’da Nevruz etkinliği sonrası kısa süreli gerginlik yaşandı.

HDP ve DBP’nin düzenlediği Nevruz kutlaması, saat 11.00’de Van Kalesi yakınlarındaki Atatürk Kültür Parkı’nda yapıldı. Geniş güvenlik önlemi alan polis alanı drone ile havadan denetlerken, vatandaşlar ise üst aramasından geçirildikten sonra alana alındı.

Zaman zaman Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılırken, Öcalan posterleri ve terör örgütü PKK’yı temsil eden bez parçaları da açıldı.

Nevruz kutlamasına HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Nadir Yıldırım ve Adem Geveri, DBP ve HDP’li yöneticiler katıldı.

Nevruz ateşinin yakılması ve yerel sanatçıların konserinin ardından HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bir konuşma yaptı.

Nevruzu, Kurban ve Ramazan Bayramı ile karşılaştıran Önder, “Bu halk kendi bayramını nasıl kutlayacağına kendisi karar verir. Sizin ‘bu bayramı şu pankartla kutlayamazsınız, bunu asamazsınız, ateş yakamazsınız’ demeniz, kurbansız Kurban Bayramı kutlayın, oruç tutmadan Ramazan Bayramı kutlayın demek gibi bir şeydir. Başörtüsünü şöyle takacaksınız, ancak burası böyle olacak, bu inanan insanlara ne kadar ağır geliyorsa, bu halkın bayramını nasıl kutlayacağını tarif etmeniz de bu halka o kadar ağır gelir” dedi.

– 3 kişi gözaltına alındı-
Nevruzun ardından kent merkezine gelen bir grup burada taşkınlık çıkarttı. Polis ekiplerinin TOMA’larla müdahale ettiği grup ara sokaklara kaçarak dağıldı. Polis ekipleri, terör örgütünü simgeleyen bez parçalarına el koyarken olaylarda yasa dışı slogan atan 3 kişinin ise gözaltına alındığı öğrenildi.

Kaynak: iha

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van'da alkollü mekanlara baskın!

Van’da alkollü mekanlara baskın!

Bakan Soylu Van’da kimler karşıladı

Bakan Soylu Van’da kimler karşıladı