Van’da Saldırıda hayatını kaybedenlere son veda

Van'da Saldırıda hayatını kaybedenlere son veda

Van’da terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Dicle İdrak ile Faruk Tam toprağa verildi.

Yukarı Norşin Camisi’nde öğle namazına müteakip Dicle İdrak için düzenlenen cenaze namazına Van Valisi İbrahim Taşyapan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Milletvekili Beşir Atalay ile Burhan Kayatürk, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ile hayatını kaybeden kızın yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kızının Türk bayrağına sarılı tabuta sarılan anne Türkan İdrak ile abla Dilber İdrak’ın feryatları yürek dağladı.

Cenaze namazını kıldıran İl Müftüsü Nimetullah Arvas’ın yaptığı duanın ardından cenaze omuzlarda araca kadar taşındı ve Şabaniye Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.

Teröre öfkenin hakim olduğu tören sonrasında konuşan Van Milletvekili Beşir Atalay, patlamada hayatını kaybedenlerin ikisinin sivil vatandaş olduğunu belirterek, “Şehit polisimizi Adana’ya uğurladık. İki tanesi sivil vatandaşımızdan biri daha 17 yaşında bir iş yerinde çalışıyorlardı. Bunlar orada şehit oldular. Tabi bu terör örgütüdür. Bölgedeki vatandaşlarımız da bunları değerlendirsin, lanet olsun onlara ve Van halkı bunlara karşı koyuyor. Dolayısıyla bu onların son denemesiydi. Rabbim muhafaza etti ve hedeflerine ulaşamadılar. 15 Temmuz gecesi yaşananlar ve şimdi olanlar o iki terör örgütü arası irtibatları daha bir açığa vuruyor. Biz onların birbirleriyle yardımlaştığını hep görüyorduk. Şimdi onların ortak eylemidir, bunu öyle değerlendiriyorum. O geceden, o örgütten geriye kalanlarla uzantılarıyla bunların yardımlaştıkları kanaatindeyim” dedi.

“Hastanelerde 5 yaralımız var”
Hastanede olan yaralılar hakkında da bilgi veren Atalay, şunları kaydetti:
“Şu anda hastanelerimizde sadece 5 yaralımız var. Diğerleri hepsi taburcu oldu, küçük sıyrıklar falan vardı. Bu 5 yaralımızdan da 3’ü bugün taburcu oluyor. Ağır yaralı ya da hayati tehlikesi olan yok. Yakalanan bir kişi var. Bu olayla irtibatlı arabayı oraya getiren kişi olduğu tahmin ediliyor. O da yine yaralı ve farklı bir hastanede tedavisi sürüyor, tabi onun sorgusu devam edecek.”

1 ton patlayıcı kullanıldı
Hain saldırıda bir ton civarında patlayıcı kullanıldığını da sözlerine ekleyen Van Valisi Taşyapan, “Zaten biliyorsunuz. Bu minibüslerin alabileceği kadar patlayıcı yükleniyor. En az bir ton patlayıcı vardır, orada tüplerle falan da desteklenerek daha kuvvetli hale getiriliyor. Yaptığı etkiyi görüyorsunuz. Sadece polisevimiz, karakolumuz değil, etraftaki binalar da düğün salonunda düğün yapan insanlarımız var. Düğün salonunun camları paramparça hale gelmiş. Yani kimin ne olduğunu gördük. Bir kızımız şehit oldu. 16-17 yaşlarında, bunun kimi hedef aldığı belli değil, hedefinin kim olduğu belli değil. Dolayısıyla çok kalleşçe bir olay, inşallah bu vatandaşlarımızın gözyaşları onların sonunu getirecektir” şeklinde konuştu.

Watch video!

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van Susmadı! Patlamaya Kürtçe Türkçe Tepki Göstererek Yürüyüş Yaptı

Van Susmadı! Patlamaya Kürtçe Türkçe Tepki Göstererek Yürüyüş Yaptı

Şehit Ateşi Çatak'a Düştü

Şehit Ateşi Çatak’a Düştü