Van’da STK’lardan Belediye Başkanına Tepki!

Van'da STK'lardan Belediye Başkanına Tepki!

VAN TİCARET VE SANAYİ ODASI, VAN TİCARET BORSASI, ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ, TÜMSİAD, TEKNOKENT, MÜSİAD, VANSİAD ve VAN İŞGEM yazılı bir açıklama yaparak, Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında Belediye Eş başkanının STK’ları hedef alarak yaptığı açıklama talihsiz ve üzücü beyanlarla doludur ifade edildi.

STK’lar yaptığı açıklamada şunlara değindi:
“ İlimizde İlçelere Kayyum atanması üzerine yapılan açıklamanın örgütlü STK’ları hedef alması kabul edilemez. STK’lar halkın örgütlü biçimidir. Belediyeler ne kadar halka ait ise STK’lar ve Meslek Odaları da bu şekilde halkın malıdır.

“OMURGASIZ OLMAKLA İTHAM ETMESİ HADDİ AŞAN BİR İFADEDİR”
Bu bağlamda Ülkemizde meydana gelen toplumsal meselelere anında tepki gösteren, politika belirleyen Van’daki STK’lar bugüne kadar hiçbir kamu ve yerel yönetimin ihale takipçisi olmamış, kirli ilişkiler içerisinde bulunmamışlardır. Omurga meselesi patolojik bir belirlemeyi gerektirir ki, kendisi de savunucu olan Eşbaşkanın bu konuda STK’ları omurgasız olmakla itham etmesi haddi aşan bir beyan olarak tarafımızca değerlendirilmektedir.

“YEREL VE MERKEZİ HİÇBİR İKTİDARIN YARDAKÇISI DEĞİLDİR”
Aşağıda imzası bulunan STK’ların önceliği kent yararı ve halkın menfaatidir. Kayyum meselesi demokrasinin gerektirdiği bir enstrüman olmamakla beraber, konu henüz tartışıldığı dönemde STK’lar bu konudaki tavrını alenen demokratik siyasetin gerekliliği çerçevesinde ortaya koymuşlardır.
O dönemde hiçbir beyanı olmayan Eşbaşkanın bugün STK’ları dizayn etme çabası anlamını yitirmiştir. STK’lar iktidar dışı örgütlenmelerdir. Yerel ve merkezi hiçbir iktidarın yardakçısı değildir.
Asıl görevi kentteki tüm sivil toplum örgütleri ile etkin iletişim içerisinde birleştirici ve bütünleştirici bir kentsel ruh yaratmak iken, aksine yapılan açıklamayı üzücü, talihsiz ve haddini aşan bir beyan olarak değerlendiriyoruz. Takdir halkımızın ve değerli kamuoyunundur.” Şeklinde belirtildi.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van'da 17 adrese eş zamanlı operasyon

Van’da 17 adrese eş zamanlı operasyon

Van'da Vatandaşlar yağmura hazırlıksız yakalandı

Van’da Vatandaşlar yağmura hazırlıksız yakalandı