Van’ın ilçelerinde 29 Ekim çoşkusu

Van'ın ilçelerinde 29 Ekim çoşkusu

Van’ın Erciş ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.
İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar’ın sabah 09.30’da makamında tebrikleri kabulü ile başlayan tören, hava muhalefeti nedeniyle 12 Dev Adam Kapalı Spor Salonunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, törene katılanların bayramını kutladı.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, cumhuriyetin önemine vurgu yaparak, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğinin ifadesi olan cumhuriyetin 93. kuruluş yıl dönümünde yüreği vatan, millet, bayrak, cumhuriyet ve devlet sevgisiyle dolu olarak bir arada yaşandığını belirten Yaşar, “Binlerce yıllık şanlı mazimizden edindiğimiz tecrübe ve milletimizin fıtratında mevcut olan cesaret, azim ve kararlılıkla Türkiye Cumhuriyeti devletimizi bölgemizde ve dünyada layık olduğu yere getiriyor olmanın hep birlikte mutluluğunu yaşamaktayız. Cumhuriyet, milletimizin hürriyet ve istikbali uğruna verdiği çok büyük bir mücadele neticesinde, imkansız görüneni mümkün kılmış muazzam bir zaferin ardından gelen şanlı bir hâsıladır. Cumhuriyet, aynı zamanda binlerce yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımdır.

Aziz milletimiz, 93 yıl önce Alevicisi, Sünnisi, Türk’ü Kürt’ü, kadını ve erkeğiyle tek vücut olmuş, milli birlik ve bütünlüğüne kast eden dış mihraklar ve onların içimize sızmış hain uzantılarının karanlık planları karşısında adeta demirden bir yumruk gibi kenetlenmiştir. Bu kenetlenme ülkemize, cumhuriyete ve gelişmiş, güçlü bir Türkiye’nin Anadolu topraklarında yükselmesine vesile olmuştur, bu kenetlenme, hakimiyetin millet iradesinde olduğunun ilan edilmesine ve cumhuriyetimizi içtenlikle sahiplenmeye sebep olmuştur. Ülkemiz, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kalkınma, ilerleme ve modernleşme yolunda çok önemli mesafeler kat etmiş ve bugün modern dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Emsalsiz bir mücadele neticesinde Anadolu’nun her karış toprağına nakşettiğimiz Cumhuriyetimizi, birliğimizi, dirliğimizi ve kadim kardeşliğimizi ne pahasına olursa olsun koruyacağımızdan, 15 Temmuz ihanet girişimine karşı olduğu gibi istiklal ve medeniyet yolumuza tuzaklar kurmaya çalışan dahili ve harici bedhahlara fırsat vermeyeceğimizden emin ve müsterihiz.

600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen genç cumhuriyetimizi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün azim ve şevkiyle aynen bugün de devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti milli hakimiyet, tam bağımsızlık ve hukuk devleti olma ilkeleri üzerine bina edilmiştir. Bu temel ilkelere göz diken unsurların memleket dahilinde ve haricinde nerede olursa olsun yenilgiye uğratılmaları muhakkaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, nasıl ki 93 yıldır karşısına çıkan tüm zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmişse, bu saatten sonra da aynı güç ve kararlılıkla varlığını ebediyen sürdürecektir. En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin de devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde ortaya koymuştur. Milletimiz, böylece yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir.

Bölgesel ve küresel önemi her geçen gün daha da belirginleşen Türkiye Cumhuriyeti’nin, sahip olduğu demokrasi kültürü, hukuk devleti kimliği, gücü ve birikimi sayesinde 21’inci yüzyıla da damgasını vuracaktır. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, köklü bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçısı olan milletimiz, birbirine sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarını inşa edecektir. Sözlerime son verirken, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakarlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi minnetle yad ediyor; bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okunurken, ilçe genelinde ‘Cumhuriyet’ konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarından dereceye giren öğrenciler cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi. Erciş Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin oluşturduğu koru ve folklor ekiplerinin gösterilerinin ardından bayram töreni sona erdi. Yapılan törende 180. Topçu Alay Komutanı Albay Murat Yalbır, Erciş Belediye Başkan Vekili Nejdet Kahraman, Erciş Cumhuriyet Başsavcı Vekili Köksal Sekmen, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Geçeci, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Cahit İnci, kamu kurum amirleri ile askeri erkan, öğretmen, öğrenciler hazır bulundu.

Van’ın Özalp ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı.

Özalp Kaymakamlığı önünde yapılan çelenk sunma töreni ile başlayan tören, havanın yağışlı olması nedeniyle Özalp Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulunda devam etti.

Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Karal, Özalp Tabur Komutanı Piyade Yarbay Murat Ölçer, Milli Eğitim Müdürü M. Salih Aksoy, daire amirleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla yapılan törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Serdar Karal tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından şiirler okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

Van’ın Muradiye ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı.

Hükümet konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunma ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Ardından Muradiye Stadı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Kaymakam Mehmet Fatih Çelikel, Gazi Mustafa Kemali Atatürk’ün ‘gençler cumhuriyeti biz kurduk, onu koruyacak ve yükseltecek olan sizlersiniz’ sözünü hatırlatarak “Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyetine canınız gibi sahip çıkıp, koruyacağınıza ve yüceltip geliştirmek için de sürekli çaba harcayacağınıza içtenlikle inanıyorum. Milli birlik ve beraberliğimize yönelik saldırıların arttığı bir dönemin içerisindeyiz.

Bu saldırıları yapan iç ve dış güçlerin cumhuriyetimizin nasıl kurulduğunu, bu toprakların her karışının ecdat kanı ile sulandığını unuttukları görülmektedir. Eğer geçmişimize zafer ve şanla dolu tarihimize biraz bakmış olsalardı, bütün bu saldırıların beyhude olduğunu zaten anlarlardı. Bu dönemde millet olarak üzerimize düşen, bizi bir birimize düşürmeye çalışan bu zihniyete karşı aklıselim hareket etmek ve birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkmaktır. Millet olarak bize yakışan bu ayrımcı zihniyet karşısında bir birimize sıkı sıkıya bağlanmaktır. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyetinin 93 yılını bu duygularla içtenlikle kutluyor, cumhuriyet coşkusunun yaşamınız boyunca sürmesini diliyor ve hepinizi sevgi saygı ve en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

Şiirlerin okunduğu ve değişik yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

Törene Belediye Başkan Vekili Mehmet Güler, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Akyol, kamu kurum amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve askeri erkânın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Van’ın Çatak ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı.
Çatak Yatılı Bölge Ortaokulu bahçesinde düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Hacı Asım Akgül, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Aşçı, AK Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, kurum amirleri, ilçe halkı ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kaymakam Hacı Asım Akgül, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Kaymakam Akgül, “Cumhuriyetimizin 93. yılını coşkuyla kutladığımız bu büyük günde, sizleri saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyetimize ve istikbalimize tehdit oluşturan unsurlar, 15 Temmuz gecesi harekete geçmiş ve milli iradeye darbe indirmek istemiştir. Ama milletimiz, o gece tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen hainlere karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Nene Hatunları, Seyit Onbaşıları, Hasan Tahsinleri bağrına basan bu vatan, Ömer Halis Demirleri de bağrına basacaktır” dedi.

Öğrencilerin şiir okuması ve çeşitli gösterilerin ardından resmi geçit töreni ile program sona erdi.

Kaynak: iha

Van'ın ilçelerinde 29 Ekim çoşkusu

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Gol 3 Puan

1 Gol 3 Puan

Van'da 29 Ekim kutlamaları

Van’da 29 Ekim kutlamaları